Szopienice-dzielnica Katowic

Od dziś uznajemy gorolskie rządy... ale za rozjebane! Piszcie o przywiązaniu do Ślonska, dumie. Co Tukej Wom się podobo a co was wkurzo.

Szopienice-dzielnica Katowic

Postprzez Patryk » 05 kwi 2011, 14:04

Trocha o moji ukochany dzielnicy:

Szopienice (niem. Schoppinitz) − część dzielnicy Katowic Szopienice-Burowiec powstała z połączenia Roździenia i Szopienic, położona nad rzeką Rawą, 8 km na wschód od centrum miasta; w latach 1947−1959 samodzielne miasto.

W walce o prym swojej ojczyzny nierzadko używa się historii jako broni. Polacy szczególnie chętnie po nią sięgają, a co więksi patrioci uważają nawet, że Polska jest Chrystusem narodów, głosząc tym samym mickiewiczowską teorię mesjanizmu. Zatem historia, to duma i niestety, ale Szopieniczanie póki co zbytnio dumni być nie mogą. „Póki co”, bo Szopienice wciąż się rozwijają, odgrywają coraz większą rolę i na złote zgłoski w dziejach przyjdzie jeszcze czas.

Pierwszy, oficjalny dokument potwierdzający istnienie Szopienic (a wtedy jeszcze wsi Szopienice i Roździenia) pochodzi z 1360 roku, kiedy to ich właścicielem został wojewoda sandomierski, Otton z Pilicy. Słuszne wydają się zatem przypuszczenia, że wspomniane wsie musiały istnieć już wcześniej, prawdopodobnie w XIII wieku.

Herb Szopienic:
Obrazek

Szopienice kedyś:
http://slaskie.fotopolska.eu/foto/3/3188.jpg

Szopienice teroz:
http://img826.imageshack.us/i/szopienicestreet.jpg

Tu jest bardzo fajno strona choć modo i sie dopiyro rozwijo o 'szopach' na wtory znojdziecie bardzo dużo na tymat ty dzielnicy :
http://szopienice.org/
Pozdrowiynia i podzienkowania dla twórcy strony :D
"A to żeś jes ze Silesii to powód do nojwiynkszyj dumy."
Obrazek
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 41
Dołączył(a): 13 sty 2010, 16:18
Lokalizacja: Katowice-Szopienice

Powrót do Serce z Wyngla, nerwy ze Stali

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron