Mix i Mastering - co to jest? po co to? itd.

Techniki studyjne i domowe. Wszystko o tworzeniu naszych Rapsów.

Mix i Mastering - co to jest? po co to? itd.

Postprzez NawiedzonyDom » 04 sty 2010, 23:04

Witam.
Pierwszy post spod szyldu naszego studia jest zarazem odpowiedzią na najpopularniejsze pytanie jakie nam jest zadawane. Nie będziemy wypisywać typowych regułek które to możemy odnaleźć w google i które często nie są do końca zroumiane dla poczciwego Kowalskiego tworzącego muzykę "dla siebie". Poniższy tekst jest poprostu napisany na tzw. "chłopski rozum" :)

=========================================================================================

MIX (mix utworu muzycznego) - miksować utwór, bądź też zmiksować utwór znaczy połączyć osobne ślady (instrumenty, wokale) w jedną całość.

Przykład:

Załóżmy że:
- na pierwszym śladzie (tracku) który trwa 3 min. mamy tylko Stope
- na drugim trwającym również 3 min. tylko Werbel
- na trzecim (3 min.) sam Hihat
- na czwartym Wokale

Każdy ślad (track) puszczony z osobna nie wiele będzie nam przypominał utwór który byśmy chcieli uzuskać. Aby go uzyskać musimy połączyć, czyli zMIXować każdy z tych śladów (tracków) w jedną całość czyli MIX. Gdy połączymy te wszystkie ślady (instrumenty, wokale) to otrzymamy 3 minutowy Mix naszego utworu. Uzyskany Mix jest mixem wstępnym.
Aby kompletnie (finalnie) zmixować nasz 3 minutowy utwór trzeba odpowiednio obrobić każdy z poszczególnych sladów, czyli np. dostosować odpowiednia głośność poszczególnych instrumentów, czy też nałożyć odpowiednie filtry na instrumenty czy też wokale (pogłosy, equalizery, kompresory itd), aby po zmixowaniu wszystkich śladów w naszym gotowym utworze żadne intrumenty się ze sobą nie kłóciły czy to ze soba czy też z wokalem.
Jeżeli nasze ślady (tracki) po zrzuceniu np. do *wave brzmią jak byśmy sobie tego życzyli to znaczy że mamy MIX :geek:

=========================================================================================

MASTERING to końcowa obróbka (końcowy etap) przy produkcji muzycznej. Podczas masteringu pracujemy na naszym gotowym Mixie, czyli w tym przypadku na 3 minutowym utworze.
Po co to?
Załóżmy że ktoś nagrywał swoją płytę w sześciu innych studiach. Wiadomym jest, że każde studio "produkuje" nieco inne brzmienie i jeśli wszystkie utwory znajdą się na jednej płycie, to słuchacz odrazu usłyszy różnice w brzmieniu i głośności poszczególnych utworów. Właśnie dlatego stosujemy mastering.
Podczas masteringu staramy się upodobnić do siebie wszystkie utwory, zarówno brzmieniowo jak i głośnościowo.

Na proces Masteringu składa się:

- Brzmienie - w dzisiejszych czasach dysponujemy o wiele większymi możliwościami niż jeszcze 20 lat temu i tym samym możemy dość znacząco zmienić brzmienie jak i dynamike już gotowych utworów (mixów) przesłanych do masteringu. Za pomocą equalizerów, kompresorów i różnorodnych efektów wpływających na panorame (stereo) naszego utworu możemy praktycznie o 180 stopni zmienić nasz utwór.

- Głośność - Nasza płyta nie może ustępować głośnością innym płytom :) Z tego też powodu muzyka dziś jest coraz głośniejsza, a inżynierowie dźwięku szukają coraz to lepszych sposobów na zgłośnienie naszych utworów pamietając o tym (w PL mało kto pamięta ;) ), aby nie wpłynąć tym na brzmienie.
Podczas masteringu za pomocą najróżniejszych kompresorów czy też limiterów staramy się po pierwsze wyrównać głośność wszystkich utworów na płycie, a po drugie dążymy do tego aby nasza płyta nie była cichsza od tych które są dla nas autorytetem.

- Kolejność utworów - Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ale wybór kolejności utworów na płycie to również część masteringu. Każdy utwór powinien tworzyć z kolejnym pewna harmonię. Utwory spokojne powinny raczej znajdować się obok podobnych stylowo, a te bardziej żywe obok siebie itd.

- Otagowanie utworów - Od czasu gdy na odtwarzaczach CD pojawiły się wyswietlacze nie pokazujące już tylko cyfry utworu (kolejność) a jego całą nazwę, doszedł nowy element przy pracy nad masteringiem, czyli Otagowanie.
Jeżeli nie chcemy aby tytuły naszych utworów były wyswietlane na różnorodnych odtwarzaczach CD czy też w komputerach w sposób np. "Track 01" to musimy podczas procesu masteringu nadać mu odpowiednią nazwę. Nazwa ta bezie widziana wtedy na większości otwarzaczy CD czy też w większości programów których używamy do słuchania muzyki w PC (Winmp, JetAudio itd.).
Szkopuł jednak polega na tym, że puki co każda tłocznia z którą współpracowaliśmy (oddawaliśmy zmasterowany materiał do tłoczenia) nie dysponuje Polskimi znakami. Przykładowo jeżeli utwór otagujemy np. "Śliwa - któż to taki" to w odtwarzaczach ujrzymy "#liwa - kt?% to taki" :!: (dla przykładu polecamy sprawdzic płyte Fokusa A i O jak nas urządzili :evil: )

____________________________________________________________________________________________

Mamy nadzieję że teraz już nikt po przeczytaniu tego dość ogólnikowego opisu nie ma zastrzeżeń co jest co i czym się różni ;)
www.nawiedzony-dom.pl

Obrazek
Avatar użytkownika
NawiedzonyDom
 
Posty: 7
Dołączył(a): 04 sty 2010, 21:42

Re: Mix i Mastering - co to jest? po co to? itd.

Postprzez Cielak » 08 sty 2010, 08:37

wszystko fajnie opisane, ale nie nie zgodze się z tą kolejnością utworów, bo kawałki spokojne mogą być harmonicznie przelatane z kawałkami mocnymi, tylko trzeba umieć, by to miało ręce i nogi
Ojciec Ślonzak, matka Kaszubka, ale ślonską kobitke zabiorę do łóżka ;-)
Cielak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 08 sty 2010, 08:35

Re: Mix i Mastering - co to jest? po co to? itd.

Postprzez NawiedzonyDom » 09 sty 2010, 15:56

To tylko najprostszy z obrazowych przykładów
www.nawiedzony-dom.pl

Obrazek
Avatar użytkownika
NawiedzonyDom
 
Posty: 7
Dołączył(a): 04 sty 2010, 21:42


Powrót do Produkcja Rapu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron